Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Obezite Cerrahisi Sonrası Spor Neden Önemli?

Obezite ameliyatları (mide küçültme ve by-pass) sonrası ilk 3-6 aylık dönem hastaların hızlı kilo verdiği periyoddur. Mide küçültme ameliyatı sonrası hastaların ameliyat öncesine göre daha küçük porsiyonlarla beslenmesi kalori açığına sebep olmakta ve hızlı kilo verimi ile sonuçlanmaktadır.

Kilo verimi devam ettikçe günlük kalori gereksinimi de azalacak ve kilo verimi yavaşlayacaktır. Örneğin; 100kg bir insanın günlük ortalama kalori ihtiyacı 2500-3000 kcal dir. Ameliyat sonrası 20 kilo verildiğinde, yani 80 kg olduğunda ise günlük ihtiyaç 2000-2400 kcal dir.

Eğer hasta ameliyat sonrası ortalama 1500-2000 kcal ile besleniyorsa kaybedilen 20 kg dan sonra vücut ihtiyacı kadar kalori alındığından kilo verimi duracaktır. Bu yüzden biz ameliyat sonrası 45. Günden sonra aktif spor yapmayı önermekteyiz.


Haftada minimum 3 gün 45 dk yapılan spor ile hem kilo verimi devamlılık göstermekte hem de kilo verimi sürecinde cilt sarkmaları azalmaktadır. Peki yapılabilecek en iyi spor hangisidir? Aslında hasta hangi egzersizi daha rahat yapabiliyorsa ona yönelmelidir.

Bizim önerdiğimiz ise yüzmedir. Yüzme sayesinde vücudunuzun hemen hemen tüm kaslarını kullanarak hem kalori harcamış hem de vücudunuzu şekillendirmiş olacaksınız. Ayrıca sırt üstü yüzmek, sırt ve boyun kaslarını güçlendirdiğinden obezite ameliyatları sonrası olabilecek duruş bozukluklarını da engelleyecektir.

Basen bölgesinde aşırı yağlanma olan, özellikle bayan hastalarımızın kilo verimi döneminde bacak kaslarına yönelik egzersiz yapmaları önemlidir. Kilo kaybının tüm vücutta dengeli dağılabilmesi için basen bölgesine yönelik plates tarzı egzersizler önermekteyiz.

Obezite ameliyatı olan hastalarımızın önemli bir kısmında ameliyat sonrası dönemde cilt sarkması korkusu mevcuttur. Tecrübelerimize göre 40 yaşının altında olup ameliyat sonrası aktif spor yapan hastalarımızda cilt sarkmaları minimum düzeyde olmaktadır.

Doç. Dr. Toygar TOYDEMİR