Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Mide Balonu

Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu; Mide içerisine yerleştirilen 500-700 mililitre hava ile şişirilerek midenin hacminin küçültülmesi için kullanılan ürüne denir. Zorlu spor antrenmanları ve uzun süren diyetlere rağmen kilo verme konusunda zorlanan kişiler için uygulanır.

Geçici kilo verme yöntemlerinden biridir. İşlemin etkisi ortalama 1 yıl gibi bir sürede ortaya çıkar. Cerrahi bir operasyondur ve mutlaka ameliyathane koşullarında uygulanmalıdır. İşlemi yapan hekim tecrübeli ise işlem sonucu her zaman yüz güldürücüdür.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Operasyon genel anestezi altında uygulanır. Endoskopi tekniği ile mideye girilir. Kameranın ucunda yer alan balon mideye yerleştirilir ve içerisi hava ile doldurulur. İşlem süresi yaklaşık 15 dakikadır. Çok kısa bir müdahale olduğu için hastanede yatış gerekmez. Mide balonu uygulamasından iki saat sonra hasta taburcu edilebilir.

Mide Balonu Nasıl Etki Eder?

Midenin besin alma ölçüsünü küçülten bir uygulamadır. Halk arasında bilinen en önemli yanlış midenin alındığıdır. Bu işlemde mideye herhangi bir kesi işlemi uygulanmaz. Mide balonu hava ile dolu olduğu için belirli oranda yer kaplar ve midenin kapasitesini düşürür. Normal yediğiniz porsiyonlar küçülür ve öğün sıklığınız azalır. Küçük porsiyonlar ile doymaya başlarsınız ve enerji ihtiyacı vücutta depolanan yağlardan karşılanır.

Operasyon sonrası ilk 6 ay yapılan tetkiklerde kişinin var olan diyabet, kolesterol ve gut hastalıklarında gerilemelerin saptandığı tespit edilmiştir. Mide rahatsızlığı, mide fıtığı ve hamilelere uygulanması önerilmez. Bu kişiler gerekli tedaviler düzenlendikten ve hamilelik dönemi sonlandıktan sonra bu işlemi yaptırabilirler.

Kaç Tip Mide Balonu Vardır?

Operasyon için kullanılan 4 farklı balon çeşidi vardır. Sıvılı ve havalı balon, ayarlanabilir hacimli balon, kendiliğinden erime özelliği bulunan ve çıkarılma sürelerine göre balon modelleridir. Sıvılı balon modelinde mide içerisine yerleştirildikten sonra katater yardımı ile içerisine sıvı verilir. Kişinin vücut pozisyonuna göre yeri değişiklik gösterir. İdrar renginin yeşile dönmesi sıvının sızdığı anlamına gelir.

İçerisi hava dolu olan balon modeli en sık tercih edilen modeldir. Sabit hacimli ürünler takılır ve 6 ay herhangi bir müdahale edilmez. Kullanım süresi bitene kadar hacmi aynı kalır. Değişken hacimlilerin altında bulunan elastik bölümden hacmi değiştirilebilir.

Kişinin kilo verme durumuna göre bu hacim ya artırılır ya da azaltılır. Kendiliğinden eriyen ürünler su ile birlikte yutulur ve ultrason ile mideye yerleşip yerleşmediğine bakılır. 4 ay sonunda kendiliğinden mide içerisinde erir ve mide balonu dışkı yolu ile vücuttan atılır. Erimeyen balonlar endoskopi hekimi tarafından hafif sedasyon altında çıkartılır.

Çıkarılma süresine göre 6 aylık balonlar herhangi bir komplikasyon gelişmemesi için mutlaka bu sürenin sonunda çıkartılmalıdır. Aksi halde patlayarak bağırsakta tıkanma yapar ve cerrahi müdahale gerekir. 1 yıl süreli olan ürün modeli ise anestezi altında endoskopi yöntemi ile hekim tarafından çıkartılır. Uzun süre kalması herhangi bir anlam ifade etmeyeceği için vakti geldiğinde çıkartılmalıdır.

Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verilir?

Obezite sorunu ile mücadelede mide balonu uygulaması ile büyük başarılar elde ediliyor. Genel olarak bakıldığında işlem sonrası ortalama 20-25 kilo verilir. Ancak kilo verme oranı hastadan hastaya göre farklılık gösterir.

Mide balonu çıkartıldıktan sonra hasta beslenme düzenine dikkat etmez ise beklenen oranda kilo verilemeyebilir. Hastanın verdiği kilolar her ay takip edilir. Balon çıkartıldıktan sonra ilk 6 ay yine kilo kontrolü uygulanır.

Hangi Tip Mide Balonunu Tercih Etmeliyim?

Yumuşak ve silikon dokudan oluşan balon modelleri hastadan hastaya göre farklılık gösterir. İşlem öncesi doktor tarafından fiziki muayene uygulanır. Muayene sonucunda elde edilen verilere göre hangi tip balon kullanılacağına doktor karar verir. Hastanın kilosu, genel sağlık durumu, verilmesi hedeflenen kilo oranı ve operasyon yöntemi dikkate alınır. Mide balonu çeşidi ne olursa olsun en az 20 kilo verilmesi hedeflenir.

Obezite cerrahisi geçirmesi gereken ancak kilosu fazla olan hastalara ön müdahale olarak uygulanan bu teknikte havalı balon tipi tercih edilmelidir. Hem insan vücuduna uyumu hem de sonuç alma hızı nedeni ile bu ürün kullanılmalıdır.

Mide Balonu Çıktıktan Sonra Geri Kilo Alınır Mı?

Beden kitle indeksi yüksek olan kişilerde aşırı kilo sorununun bazı nedenleri vardır. Genetik olarak obeziteye yatkınlık, dengesiz ve düzensiz beslenme, aşırı alkol tüketimi ve hareketsiz yaşamdır. Mide balonu uygulaması sonrasında hastalara bazı tavsiyeler verilir. Dengeli beslenme düzenli egzersiz ve alkol kullanmamadır. Balon geçici bir süre midenin kapasitesine etki eder. Çıkartıldıktan sonra mide tekrar eski kapasitesine kısa sürede kavuşur.

Beslenmesine dikkat etmeyen, porsiyonlarını büyüten ve dengesiz beslenen kişiler kilo verme durumunda sorun yaşarken balon çıkartıldıktan sonra verdikleri kiloları geri alabilirler. Operasyon sonrası ilk 1 yıl düzenli doktor kontrolü gereklidir. Bu kontroller sırasında hastanın kilo takibi yapılır.

Mide Balonu Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Cerrahi uygulamaların hepsinde minimum düzeyde komplikasyon riski bulunur. Bu operasyon sonrası karşımıza çıkabilecek riskler ise, kanama, balonun sızdırması, anestezi duyarlılığı, karın ağrısı, bulantı kusma ve enfeksiyondur. Komplikasyon görülme riski çok düşüktür. Kaliteli ürün kullanımı ve cerrahın başarı oranının yüksek olması bu komplikasyonları etkileyen önemli detaylardır.

Sıvılı balon modellerinde sızma hasta tarafından anlaşılırken havalı modellerde anlaşılmaz. Doktor kontrolü sırasında uygulanan tetkikler ile sızma tespit edilebilir. Bu nedenle kontroller kesinlikle aksatılmamalıdır. Enfeksiyon ve kanama gibi riskler ise balonun kalması gereken süreden daha uzun süre tutulması sonucunda olur. İşlemin yan etkisi olarak bulantı ve kusma görülmesi normaldir. Ancak kesilmeyen semptomlar için doktor kontrolü önerilir.

Mide Balonu Yaptıranların Yorumları

Tıp alanında yaşanan gelişmeler sayesinde kozmetik cerrahi büyük bir başarı elde etmektedir. Teknolojik cihazlar yardımı ile uygulanan kısa süreli operasyonlar hastalara hem konforlu iyileşme süreci hem de yüz güldürücü sonuçlar kazandırır. Mide balonu uygulaması yaptıran kişiler işlem sonucundan memnun kalıyor. Doktor tavsiyesine uyarak beslenme alışkanlığını da düzenleyen hastalar için işlem sonuçları kalıcıdır.

Operasyon için karar veren kişiler merkez tercihine dikkat etmelidir. Eski hastaların yorumlarını okuyarak ve merkezin başarı grafiğini inceleyerek merkez hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu operasyonun başarılı olması için kullanılan ürün kalitesi ve hizmet veren kurumun profesyonelliğinin önemli olduğunu unutmayınız. Aksi halde beklediğiniz sonuçları elde edemez ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Mide Balonu Fiyatları 2023

Kozmetik cerrahi alanına olan talep ve ilgi her geçen gün artıyor. Bu operasyonları yapan merkezlerin sayısının artması fiyat dalgalanmalarını da beraberinde getirmiştir. İşlem maiyetini belirleyen kriterler, kullanılan balonun modeli, işlem süresi, merkezin konumu, cerrahın başarısı ve verilen hasta bakım hizmetleridir. Özellikle hasta bakım hizmetleri ekstra maliyetler gerektirdiği için yüksek miktarlarda ücret talebi çıkabilir. Bu nedenle detaylı fiyat araştırması yapılmalıdır.

İnsan sağlığını ön planda tutan ve çalışma prensibi hasta memnuniyeti olan kurumlardan hizmet alınmalıdır. Bu uygulamalar estetik operasyonlar kapsamına girdiği için devlet tarafından karşılanmaz. Ayrıca operasyon sonrasında ek maliyetler ödememek için güvenilir kurumlar ile görüşülmelidir.

Mide balonu operasyonu için istediğiniz zaman kurumumuza gelerek hizmet alabilirsiniz. Mide balonu fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.