Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Laparoskopi

Laparoskopi, obezite cerrahisi iki binli yılların başından beri uygulanan prosedürlerdir. Laparoskopik operasyonlar halk arsında kapalı ameliyatlar olarak da bilinen karnı büyük kesiklerle açmadan milimetrik delikler oluşturularak özel aletlerle yapılan ameliyatlardır. Genel cerrahide ilk olarak safra kesesi ameliyatlarında uygulamaya girmiş ve daha sonra deyim yerindeyse genel cerrahinin karın içi ameliyatlarında yeni bir çağı başlatmıştır.

Günümüzde acil karın içi ameliyatlardan tutun karın iç kanserleri ameliyatlarına kadar neredeyse tüm hastalıkların cerrahisi laparoskopi olarak yapılabilmektedir. Laparoskopik ameliyatların çok önemli avantajları mevcuttur.

Ameliyat sonrası ağrının çok az olması, çok daha iyi bir kozmetik sonucunun olması, yara yeri enfeksiyonun çok daha az olması gibi onlarca avantaja sahiptir. Obezite cerrahisi prosedürleri laparoskopik olarak uygulanmaya başladığından beri ameliyat sonrası görünen yan etkiler son derece azalmıştır. Morbid obez hastaların ciddi miktarda karın içi yağlanması olması ve cilt altı yağ dokularının oldukça kalın olması sebebi ile açık ameliyatlar hem cerrah için hem de hasta için zor olmakta idi.

Laparoskopik olarak yapılmaya başlandıktan sonra obezite cerrahisi uygulanan hasta sayısı dramatik bir şekilde artmıştır. Şu an için Amerika Birleşik Devletlerinde laparoskopik safra kesesi ameliyatlarından sonra en sık yapılan genel cerrahi operasyonu laparoskopik obezite cerrahisidir.

Ülkemizde ise 2017 yılı Sağlık Bakanlığı verilerine göre yılda 17.000 obezite ameliyatı yapılmaktadır. İlk Obezite ameliyatlarına başladığım 2009-2010 yıllarında bu sayının senede 400-500 civarında olması ülkemizin obezite cerrahisinde ne denli bir yol aldığını görebiliriz.

Laparoskopik obezite amliyatları için altın standart yöntem olduğu tartışmasızdır. Fakat Laparoskopik teknolojide hızla ilerlemektedir. Şu an için UHD, 3D, robotik teknolojiler mevcuttur ve gelişmeye açıktır. Ameliyatı uygulayacak cerrahın tecrübesi prosedürlerin seçiminde en önemli parametredir. Sonuç olarak; obezite ameliyatlarında laparoskopi altın standart bir uygulamadır ve hastaların çok daha erken normal hayatlarına dönmelerini sağlamaktadır.

Laparoskopi Fiyatları 2023

Laparoskopi Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.