Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme bu ameliyatları geçiren hastaların ne kadar kilo vereceği ve verilen kiloların kalıcı olup olmayacağını belirleyen en önemli parametrelerin başında gelmektedir.

Ameliyat olan hastalar çoğu zaman bu ameliyatları geçirmiş diğer hastalarla kendilerini kıyaslamaktadırlar. Ve her hastanın farklı şekilde farklı kilolar verildiği aşikardır. Kimi hasta ilk 6 ay 40kg verebilirken aynı kilo ile ameliyata giren bir başkası aynı zaman içerisinde 25-30 kg verebilmektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme, kişinin genetik alt yapısı ve kişinin ameliyat sonrası fizik egzersiz yapıp yapmadığı bu hatalar arası bu farkın en önemli üç unsurudur.

Mide küçültme (tüp mide- sleeve gastrektomi) ameliyatlarında mide hacmi yaklaşık olarak dörtte üçü kadar küçültülmekte ve bu şekilde erken doyum sağlanmaktadır. Ameliyat sonrası küçülmüş mideyi ne şekilde doldurduğumuz çok önemlidir.

Küçülmüş mideyi bir iki köfte,  bir parça tavuk göğsü veya küçük bir balıkla doldurabileceğimiz gibi bir dilim pizza, bir dilim pide veya bir parça börekle de doldurabiliriz. Eğer ki protein ağırlığı yüksek olan köfte balık tavuk.. vb gibi gıdalar yerine karbonhidrat ağırlığı yüksek hamur işleri ve şekerli gıdalar tüketilirse ideal kiloya ulaşmak ve daha da önemlisi kalıcı olarak kilo vermek zorlaşmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede ki kilit nokta ise protein ağırlıklı beslenmektir. Bu sayede kasların yapı taşı olan protein  hızlı kilo verim aşamasında kaybedilmeyecek verilen kilolar sadece vücut yağından olacaktır. Yoğun şekilde obezite cerrahisi ile ilgilenen ekiplerin bünyesinde diyetisyenler mevcuttur. Ameliyat sonrası ilk ayı tamamladıktan sonra diyetisyenler protein ağırlıklı ve kalori ayarı yapılarak diyetinizi düzenlemektedirler.

Sonuç olarak mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme şekli kalıcı kilo verimi ve ideal kiloya düşme açısından son derece önemlidir. Diyetisyen kontrolü altında kalori hesabı yapılarak protein ağırlıklı beslenme mide küçültme ameliyatı sonrası başarının kilit noktalarından biridir.