Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Mini Gastrik Bypass

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Mini gastrik bypass hem mide hacmini küçültücü hem de emilim azaltıcı etkisi olan kombine bir prosedürdür. Etkinliği klasik by-pass (RYGBP) ameliyatına benzerdir. Gastrik bypass ameliyatına alternatif olarak geliştirilmiş, ameliyat süresi daha kısa ve daha kolay olan mini gastrik bypass operasyonlarında komplikasyonlar daha az görülür. Gıda alımını kısıtlayan ve emilimini bozmaya yardımcı bir operasyondur.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatına benzer şekilde yapılarak küçük bir mide tüpü oluşturulur. İnce bağırsağın bir kısmı devre dışı bırakılır ve sonrasında yeniden oluşturulan bağlantı ince bağırsağa bağlanır. Ameliyatta tek bir mide bağırsak bağlantısı oluşturulur. Yağlar üzerinde etkisi oldukça fazladır.

Ameliyat diğer tekniklerde olduğu gibi kapalı yani laporoskobik bir şekilde kolay, güvenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilir. Hastalara mini gastrik bypass yapılmasının amacı kilo verimini istenilen ölçüde sağlamaktır. Bu sayede hastalar daha kısa süreli bir ameliyat olurken güvenilir bir süreç geçirirler.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatını Kimler Olabilir?

Klasik olan gastrik operasyonlara göre daha kısa süreli ve kolay olan mini gastrik bypass operasyonları için hastaların uygunluğu önem taşır. Uygun olan hastalar genel olarak klasik gastrik bypass operasyonlarına uygun olan hastalarla aynıdır. 18-65 yaş arası, kitle endeksi 35 üzeri olan, kilo verme süreçlerini başarısız tamamlayanlar, ameliyat ve anestezi açısından sorunlu olmayan kişilere bu mini operasyon güvenli bir şekilde yapılabilir.

Mini bypass operasyonlarında uygunluğu belirlenen hastalar dışında özel nedenlerden dolayı uzman hekimlerin uygun gördüğü hastalarda olabilir. Bu operasyon için mutlaka uzman hekimlerin görüşleri, tetkiklerin tam yapılması önem taşır. Kilolarına bağlı farklı sağlık sorunları yaşayan kişilere de operasyon başarılı bir şekilde uygulanır. Obezite ile mücadelede başarılı sonuçlar alınabilen etkili bir operasyondur.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatını Kimler Olamaz?

Ameliyat süreçlerine girilmeden önce hastaların muayene edilmesi ve tetkiklerin tam anlamıyla yapılması önem taşır. Bu sayede hastalar için uzman hekimler uygunluk belirler ve operasyon başarılı bir şekilde tamamlanabilir. Mini gastrik bypass operasyonları psikiyatrik hastalığı olanlar, madde bağımlısı ve ciddi hormon bozukluğu olanlar, anestezi alamayan kişiler, kanser hastaları, gebelik planları olanlar için uygun değildir.

Hasta hakkında olan tüm bilgiler detaylı bir şekilde uzman hekimlerle paylaşılmalıdır. Tedavi gören kişiler tedavilerini tamamlayarak, hasta olan kişiler uzman hekime bilgilendirme yaparak ameliyat sürecine başlamalıdır. Bilgilendirmelerin tam yapılmaması halinde operasyon süreci başarısız tamamlanırken farklı risklerinde oluşabilmesi söz konusu olabilir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası

Mini gastrik bypass ameliyatı sonrasında kontrollere gününde gidilmesi sürecin tamamlanması açısından son derece büyük önem taşır. Özellikle uzman hekimler ilk 10 gün içinde kontrole çağırarak ameliyatla ilgili oluşabilecek olan sorunları erken müdahalede halledebilir.

Hastaların hastanede yatış ve gözlem süresi sağlık problemi oluşmaması halinde 3-4 gündür. İlk 2 gün yemek yemeğe izin verilmez. Aşama aşama yeme işlemi yapılırken 3. Gün sulu gıda sonrasında püre şeklinde devam edilir. Kan pıhtısı oluşmaması ve ağrı olmaması için hastanede kalış sürecinde hastaya ağrı kesici verilir. Hastane çıkışından sonra kontroller aksatılmadan tamamlanmalıdır. Uzman hekimlerin önerdiği vitamin ve mineraller kullanılmalıdır. Operasyon sonrasında ilk 3 ay vücut direnci açısından önemli olmasından dolayı kontrollere uzman hekimlerin söylediği zamanlarda gidilmelidir.

Hastaların operasyon sonrasında sağlıklı ve düzenli bir beslenme şeklini hayatlarına geçirmeleri önem taşır. Bu sayede verilen kiloların geri alınması mümkün olmayıp süreçlerini sağlıklı bir şekilde tamamlarlar. Klasik yöntemlerdekilerden ziyade daha uzun süreli bir operasyon olmasına rağmen kapalı olmasından dolayı sıklıkla uygulanır.

Hastaların kontrollerine düzenli bir şekilde gitmeleri enfeksiyon riskini de azaltabileceğinden mutlaka aksatılmamalıdır. Riskleri ve komplikasyonların bilgilendirmesi uzman hekimler tarafından yapıldığından sonrasında oluşabilecek sorunlarla ilgili hasta uygun davranmalıdır.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Klasik operasyonlara göre mini gastrik bypass ameliyatı oldukça kolay ve güvenli operasyonlardandır. Tüp mide operasyonlarına göre kilo vermeye etkisi daha fazla olur. Geriye dönüşümü olan bir operasyon olup riskleri daha azdır.

Hem yeme kısıtlaması sağlar hem emilim bozukluğu yapar. Avantajları oldukça fazla olan bu operasyon günümüz gelişen teknolojisine bağlı olarak daha sık tercih edilen laporoskopik tedavi yöntemidir.

Kapalı bir şekilde gerçekleşmesinden dolayı hastaların ameliyat korkusu yaşamadan güvenli bir şekilde işlemleri tamamlanabilir. Daha uzun süren operasyonun birçok riski olsa da son derece güvenli bir şekilde gerçekleşmesinden dolayı günümüz teknolojisine bağlı olarak uzman hekimlerin önerdiği bir tedavi şekli olarak uygulanmaya devam eder.

Uzun vadeli oluşabilecek sorunlarla karşılaşılması pek mümkün değildir. Komplikasyonlar ve riskler kısa vadeli bir şekilde çözüme kavuşturulabilir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Dezavantajları Nelerdir?

Her gerçekleştirilen operasyonda olduğu gibi mini gastrik bypass operasyonunda da bazı dezavantajlar söz konusudur. Bu dezavantajların bilinmesi ve mutlaka hasta bilgilendirmesi yapılması gereklidir. Hastanede kalış süresi diğer klasik operasyonlara göre daha uzundur. Operasyon sonrasında vitamin ve mineral takviyeleri mutlaka alınmalıdır.

Mini olarak yapılan gastrik operasyonları daha çok komplikasyon gelişmesine neden olabileceği için mutlaka yakından takip gerektirir. Dumping sendromu görülmesi olasıdır ve endoskobi sayesinde görülemeyen kısımlar içerde kalabilir.

Bağırsaklara tek bir bağlantı noktası olduğu için bağırsakla ilgili tıkanma ve ülser gibi sağlık sorunları sıklıkla görülebilen dezavantajlardandır.

Mini gastrik bypass operasyonlarındaki dezavantajların bilinmesi ve bu şekilde operasyon kararı alınması önem taşır. Uzman hekimler tarafından yapılan bilgilendirme sonrasında hastayla hekim birlikte operasyon kararı alır. Uygun görülen hastalara doğru yöntemlerle uygun şartlarda ve uzman bir kişi tarafından yapılan operasyonlarda komplikasyon riski en aza indirilerek kolay bir süreç geçirilebilir.

Mini By Pass Ameliyatının Klasik Bypass Ameliyatından Farkı Nedir?

Klasik bypass operasyonlarının yerine mini gastrik operasyonların günümüz teknolojisinde daha sık tercih edildiği görülmektedir. Kapalı bir şekilde gerçekleşen operasyonun klasik olan ameliyatla arasında birçok fark bulunur. Mini olan gastrik operasyonlarında risk ve komplikasyon oluşma ihtimali daha fazladır.

Kilo verme ve etkilerini gösterme açısından mini olan operasyondan klasik olan operasyondan daha fazla etki gösterir. Bu nedenler göz önünde tutulduğunda kapalı olması ve etkilerinin yüksek olmasından dolayı mini olan ameliyat daha sık tercih edilir.

Operasyon korkusu olan ve ameliyat olmak istemeyen herkesin genellikle klasik yöntemden çok kapalı olarak yapılan mide ameliyatlarını tercih ettiği görülür.

Her operasyon hasta uygunluğuna göre belirlenip genel amaçları kilo verdirerek hastanın sağlıklı bir bedene kavuşmasına yardımcı olmaktır. Önemli olan hastanın sağlık durumuna bağlı olarak doğru yöntemlerin belirlenmesidir. Bunun içinde mini gastrit bypass için tüm tetkiklerin tam anlamıyla yapılması önem taşır.

Mini Gastrik Bypass Ameliyat Fiyatları 2023

Obezite cerrahilerinde fiyatları ve yöntemleri belirleyen en önemli kriter hastanın durumudur. Hastanın durumu, uygulanacak olan ameliyat teknikleri gibi hususlar operasyon başarısı için önemli iken fiyatların da değişmesine neden olur. Bu nedenle mutlaka öncesinde araştırma yapılmalı ve mutlaka uygun koşullarda, uzman hekimler tarafından süreç tamamlanmalıdır.

Fiyatları etkileyen diğer faktörler ise hastanede kalış süresi ve hastaya ek bir operasyon gereği olup olmadığıdır. Fiyatlarla ilgili bilgi alınırken diyetisyen desteği, operasyon sonrasındaki ilaç ve kontroller fiyatlara dâhil olup olmadığı bilgisi de alınmalıdır. Mini Gastrik Bypass Ameliyat Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.