Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gastrik Band (Mide Kelepçesi)

Gastrik Band; 1983 yıllında Polanyalı cerrah Dr Kuzmak obezite nin cerrahi tedavisi için yeni bir yöntem tarif etmiş ve 1986 da sonuçlarını yayınlamıştır. Mantık olarak mide girişinde kısmi bir darlık yaratarak erken doyumu sağlayarak kilo verimini hedefleyen bu yöntem 90 lı yıllarda oldukça popüler olmuş ve dünya genelinde yüzbinlerce insana uygulanmıştır.

Son yıllarda ise popülaritesi iyice azalmış ve nerdeyse kullanılmama noktasına gelmiştir. Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinen bu yöntem diğer cerrahi prosedürler gibi laparoskopik uygulanmakta ve işleme uygunluk kriterleri diğer yöntemlerle aynıdır. Silikondan üretilmiş bir band yemek borusu ile midenin birleşme noktasının 2-3 cm aşağısına çepeçevre yerleştirilir.

Banda bağlı küçük bir tüp, ‘port’ adı verdiğimiz bir hazneye bağlıdır. Bu hazne operasyon esnasında karın cildinin altına yerleştirilir. Band operasyondan yaklaşık 1 ay sonra cilt altındaki hazneye serum vererek kademeli olarak şişirilir ve mide girişinde bir daralma sağlar.

Gastrik band prosedürünün avantajları ve dezavantajları nelerdir;

Gastrik band uygulamasının teknik olarak daha kolay ve geri dönüştürülebilir ( mide kesilmez, band çıkarılabilir) olması haricinde bir avantajı yoktur. Öte yandan birçok sevimsiz komplikasyona gebe bir girişimdir. Öncelikli olarak vücuda yabancı bir cisim yerleştirilmekte ve insan vücudu yabancı cisme bir tepki vermektedir. Yerleştirilen bandın kayıp etkinliğini kaybetmesi (migrasyon) ve bandın mide duvarında erezyon yaratarak mide içerisine düşmesi (band erezyonu) prosedürün ciddi komplikasyonlarıdır.

Mide girişinde yaratılan kısmi darlık hastaların büyük kısmında yemek borusuna asit reflüsüne neden olmaktadır. Gastrik band uygulanan hastaların yaklaşık yarısında bandın çıkarılmasını gerektiren komplikasyonlar gelişmekte ve band çıkarılması sonrası, midede kalıcı bir küçültme yapılmadığı için verilen kilolar geri alınmaktadır.

Diğer bir olumsuz yönü ise ilerde yapılabilecek kalıcı obezite cerrahisini, yarattığı yabancı cisim reaksiyonundan dolayı, teknik olarak daha zorlu hale getirmesidir. Gastrik band (mide kelepçesi) sonrası beklenen kilo kaybı fazla kiloların %35-50 si kadardır. İşlemden sonraki gün hasta taburcu edilir ve işleme bağlı ölüm oranı %0.05 dir.

Gastrik Band Fiyatları 2023

Gastrik band fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.