Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gastrik Bypass

Gastrik Bypass (R-YGB) Ameliyatı Nedir?

Gastrik bypass, karbonhidrat ve yağ içeren gıdaların bağırsaklardan emiliminin azaltılması için yapılan cerrahi müdahalelere denir. Son yıllarda en sık kullanılan cerrahi işlemlerden birtanesidir.

Obezite cerrahisinde günümüzde en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Laporoskobik bir şekilde uygulanan başarılı obezite tedavileri arasında yer alarak uzman hekimlerin sıklıkla önerdiği bir tedavi şeklidir.

Gastrik Bypass (R-YGB) Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Morbid obezite tedavisinde ilk uygulanan tedavilerden olan gastrik bypass uygulaması birçok tedavi içinde tercih edilen cerrahi bir müdahaledir. Obezite tedavisi dışında tip 2 diyabet hastalığı içinde güvenle uygulanabilir.

Gastrik Bypass (R-YGB) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite için uygulanan bypass tedavilerinde mutlaka öncelikle muayene olunması ve hastanın hazırlanması gereklidir. Operasyon laporoskobik yöntemle ve genel anestezi altında yapılır. Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde robotik cerrahiyle de yapılabilir. Operasyon sırasında mide küçültülerek 12 parmak bağırsağına bağlanır. Amacı daha az gıdayla doyarak gıdanın bir kısmının emilmesini sağlar.

Gastrik Bypass Tipleri Nelerdir?

Mini ve rouxen Y olmak üzere 2 tip gastrik bypass ameliyatı yapılır. Rouxen Y olan operasyonda midenin küçültülen ve kalan posu bağırsağa bağlanarak süreç tamamlanır. Gelen besin midenin büyük olan kısmıyla bağırsağın ilk bölümünde bypass edilmiş olur.

Mini operasyonda ise mide tüp şeklinde oluşturulur. Diğer teknikten farklı olmasının nedeni ise daha kolay olması ve tek bir bağlantı bulunmasıdır. Her iki operasyonda hasta uygunluğuna göre belirlenerek amacı kilo verilmesidir.

Gastrik Bypass Ameliyatının Riskler Nelerdir?

Her operasyonun belirli başlı riskleri bulunur. Bu riskler oldukça ciddi olup hayati önem taşır. Mutlaka muayene olunması ve hasta uygunluğunun belirlenmesi gereklidir. Gastrik bypass ameliyatlarında karşılaşılabilecek olan riskler alerjik reaksiyon, kanama, solunum güçlüğü, kalp krizi, enfeksiyon ve bağırsaklarda oluşabilecek sorunlardır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Obezite cerrahilerinde ve zayıflama için kullanılan tüm yöntemlerde vücut kitle endeksi baz alınır. Kitle endeksi 40 üzerinde olan, tip 2 diyabet, tansiyon, uyku apnesi gibi sağlık sorunları yaşayan kişilere uygulanabilir operasyonlardandır.

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrası Hastanede Ne kadar Süre Kalınır?

Gastrik obezite tedavilerinde yapılan bypass operasyonları genellikle öncesinde hastanın muayene edilmesiyle sürecin oluşturulması sağlanmalıdır. Sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi veren ön muayenede hastanın ne kadar süre hastanede kalacağı belirlenir. Sorunsuz geçen operasyon sonrasında hastanın genellikle 3-4 gün hastanede gözetim altında kalması gereklidir.

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrası Ağır Kaldırılabilir mi?

Operasyonlarda önemli olan işlemlerden sonra hastanın kendine dikkat ederek iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olmasıdır. En az 6 hafta boyunca dikişlerde sorun oluşmaması adına ağır kaldırılmaması önem taşır. Aktiviteler uzman hekimlerin önerdiği süre boyunca ertelenmelidir.

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Otomobil Kullanılabilir?

Hastalar operasyon sonraları uzman hekimlerin önerilerine mutlaka uymalıdır. İyileşme süresi boyunca en az 2 hafta boyunca araba kullanması önerilmeyen hastalar yürüyüş yapabilir, merdiven çıkabilir ve duş alabilir.

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrası İşe Ne Zaman Dönülür?

Genel olarak cerrahi olan müdahalelerde uzman hekimlerin önerisi kadar dinlenilmesi önerilir. Mideye yapılan gastrik operasyonu sonrasında da 2-3 hafta dinlenilmesi, iş yaşamına bu süre sonunda dönülmesi önerilir.

Gastrik By-Pass Ameliyatında Kilo Verme Ne Zaman Başlar?

Gastrik operasyonlarında kilo verilmesi kademeli olarak gerçekleşir. Genellikle ilk aylarda hızlı bir şekilde kilo verilmesi olur. Maksimum belirlenen süre 1-2 yıldır ve bu sürede kilo vermek devamlı bir şekilde olur. Bu operasyon sayesinde kişinin %80 kilosu vücuttan uzaklaştırılır.

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrasında Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mide operasyonları sonrasında mutlaka beslenmeye dikkat edilmesi gereklidir. 3 öğün yemek yenmesi önem taşırken yenilen yiyecekler oldukça özenle seçilmelidir. İlk 2 hafta sıvı beslenmek gerekli iken bol sıvı tüketilmesi önemli hususlardan bir tanesidir. 3-5 gün hastanede yatma süresi gereklidir. Hasta dinlenme sonrasında gözetimden ayrılabilir.

Hastaneden ayrıldıktan sonra en az 3 ay boyunca diyetisyen ve uzman hekim gözetiminde olunmalıdır. Uzman hekimlerin önerilerine uyulması halinde sağlıklı bir şekilde kilo verimi olurken istenilen vücuda kavuşulması mümkündür.

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrasında Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır?

Beslenme mide operasyonlarından sonra oldukça önemlidir. Özellikle yağlı, asitli ve karbonhidrat içeren yiyecek, içeceklerden uzak durulması gereklidir. Yiyecekleri iyi çiğnemek ve hatta ilk haftalar sıvı, püre kıvamında olmalıdır. Böylece mide zorlanmadan ve hasta zor durumda kalmadan iyileşme süreci tamamlanarak hasta başarılı sonuçları görebilir.

Gastrik By-Pass Ameliyatından Sonraki Haftalar Neler Yenmelidir?

Gastrik bypass operasyonları sonrasında dehidrasyonu engellemek için mutlaka sıvı tüketimi olmalıdır. Püre yiyecekler ve sıvı alımı ilk 2 hafta önem taşır. Basit şekerlerden kaçınılarak protein alımı sağlanmalıdır. Yiyecekler yavaş yenmelidir ve doyma hissi oluştuğunda zorlama olmadan mutlaka bırakılmalıdır. En az 3 öğün ve sağlıklı gıdalar tüketilmelidir. Protein, meyve ve sebze alımı yeterli ölçüde olduğundan emin olunmalıdır. Yiyecekler iyi çiğnenmelidir ve mutlaka içeceklerde asitlerden uzak durulmalıdır.

Gastrik By-Pass Ameliyatından Sonra Kabızlık Yaşanır mı?

Operasyonlardan sonra bağırsak düzenlerinde değişmeler yaşanması normal karşılanır. Özellikle gastrik bypass ameliyatı sonrasında besinlerin ufak ufak alınmasından dolayı mutlaka bağırsak düzeni farklılık gösterebilir. Tuvalet ihtiyacı ilk 3 günde bir olurken yenilen besinlere bağlı olarak sürenin değişimi olabilir.

Kabızlık yaşanmaması içinde günde 8-10 fincan sıvı alımı olmasından emin olunmalı ve yüksek lif içeren gıdaların tüketilmesi gereklidir. Bu sayede kabızlık sorunu yaşanmadan süreç sağlıklı bir ilerleyerek iyileşme başarılı bir şekilde gerçekleşir.

Gastrik By-Pass Ameliyatından Sonra Yaşanan Dumping Sendromu Nedir?

Ameliyat sonrasında midenin hızlı bir şekilde boşalmasıyla ortaya çıkan şikâyetlere dumping sendromu denir. Basit karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesinden kaynaklı ortaya çıkan bu soruna neden olabilecek yiyecekleri beslenme programlarından çıkarmak gereklidir. Yeterli ve dengeli beslenme sağlanarak bu sendromu önlemek mümkündür.

Tatlı olarak diyabette sağlıklı olan tatlıların tercih edilmesi gereklidir. Özellikle dondurma, çikolata, meyveli yoğurtlar, kurabiye, kek, limonata gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durulması önemlidir.

Ameliyat sonrasında kademeli olarak katı gıdaya geçilmesi önemlidir. Uzun vadede istenilen tüm yiyecekler yenebilir ve iyileşme tamamlandıktan sonra normal gündelik yeme beslenmeye geri dönülebilir. Protein alımı yapılamıyorsa mutlaka uzman hekim desteği sağlanarak protein tozu desteği alınmalıdır.

İyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi sonrasında sağlıklı bir yaşam ve istenilen fit bedene kavuşulması mümkündür. Uzman hekim desteğiyle birlikte yapılan tüm operasyonlar güvenli ve sağlıklıdır. Bu operasyonlarda mide hacmi küçültülerek istenilen performans kolay bir şekilde alınır.

Bypass edilen bağırsak ve mide sayesinde kısa sürede doyma hissi oluşarak sağlıklı bir kilo verilişi söz konusu olur. Gastrik bypass yapıldıktan sonra porsiyonların küçülmesiyle kişilerin yeme düzenleri sağlıklı yönde değişiklik gösterir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatları 2023

Gastrik bypass operasyonları hastanın durumu, yapılacak olan işlemin yöntemi, hekimin uzmanlık alanı ve işlemlerin yapılacağı merkez olmak üzere maliyetleri değişkenlik gösterir. Bu nedenle mutlaka öncesinde araştırma yapılarak deneyimli hekimlere işlemlerin yaptırılması önem taşır.

Tüm bilgilerin detaylı bir şekilde öğrenilerek, süreç hakkında bilgi alarak sorunsuz ve güvenli bir operasyon gelişebilir. Gastrik Bypass Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.