Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Tüp Mide Sonrası Püf Noktalar

Tüp Mide Ameliyatı sonrası dönem;

Tüp mide (mide küçültme)ameliyatı sonrası ilk 2-3 ayda baskılanmış iştah ve özellikle ilk haftalardaki sıvı beslenmenin sonucu hızlı bir kilo verimi olmaktadır. Bu periyod hastaları motive etse de asıl önemli olan bu dönemden sonraki beslenme düzenidir.

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatının başarısı cerrahi ekip kadar hastanın yeni beslenme hayatına uyumuna da bağlıdır. Ameliyatın özellikle 3-6 aylık döneminden sonra nispeten artan porsiyonlar ve iştahla beraber hastalar hem bir korku içine düşer hem de kendisiyle bir mücadeleye başlar. Bu dönem başarılı bir şekilde rahatlıkla atlatılabilir. Bu yazıda tüp mide ameliyatı sonrası en başarılı sonuçları almak için önerileri okuyacaksınız…

  1. Tüp mide ameliyatından sonraki ilk bir aylık standart beslenme programı bittiğinde diyetisyenlerimiz tarafından almanız gereken kaloriniz hesaplanarak bir program oluşturulacak. Bazı besinler sizin tercihinize bağlı olacak. Sıvı gıdalar mideyi ortalama 2-4 saatte katı gıdalar ise 6-8 saatte terk etmektedir. Katı gıdaları tercih etmeniz ara dönem acıkmalarınızı baskılayacaktır.
  2. Tüp mide ameliyatı sonrası minimum 3 ana öğün ve 4 saatten uzun aç kalmayacağınız şekilde ara öğünlerle beslenmenizi öneriyoruz.
  3. Karbonhidratları olabildiğince hayatınızdan çıkarın.
  4. Tüp mide ameliyatı sonrası ana besin maddeniz proteinler olmalıdır. Ameliyattan sonraki ilk 4 hafta hazır protein ürünleri ile destek alabilirsiniz. Günlük alacağınız minimum protein miktarı 90 gr olmalıdır. Ameliyatınızdan 1 ay sonra bu miktarı çok rahat besinlerden karşılayabilirsiniz. Kısacası; ameliyat sonrası kaliteli beslenmelisiniz. Küçülmüş midenizi 2 köfte ile doldurabileceğiniz gibi 1-2 dilim pizza ile de doldurabilirsiniz. Eğer köfte yerine pizzayı tercih ederseniz, sizi ideal kilonuza hiçbir ameliyat ulaştırmaz.
  5. Ameliyat sonrası ilk dönemler hızlı kilo verimi olacaktır. Belli bir süre sonra ise vücut bir dengeye oturacak ve az kalori alımı devam etse bile kilo verimi ilk aylar gibi olmayacaktır. Bu periyodda mutlaka hayatınıza fizik egzersiz ve sporu entegre edin. İdeali haftanın 3-4 günü 45 dk spor yaparak hem kilo veriminin devamını sağlamış hem de kilo verimi ile oluşan cilt deformasyonlarını en aza indirmiş olacaksınız….

Doç. Dr. Toygar TOYDEMİR