Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Diyet ve Egzersiz

Diyet ve egzesiz obezite tedavisinin şüphesiz tedavinin ilk basamağı olmalıdır

Diyet tedavisi obezite tedavisinin temelidir. VKİ özellikle 25-30 kg/m2 arasında olan kilolu insanların tek çözümüdür. Diyetisyen kontrolünde olması önem arz etmektedir. Düşük yağ, düşük karbonhidrat yüksek protein içerikli gıdalarla yapılan diyetlerin sağlıklı kilo veriminde en etkili diyet şekli olduğu kabul edilmektedir. Hedef kalori kadınlarda ortalama günde 1000-1200 kalori, erkeklerde günde 1200-1600 kalori olmalıdır. (NIH-NHLBI. North American Association for the Study of Obesity.

The practical guide: identification, evaluation, and treatment of overweight and obesity in adults. Bethesda (MD): National Institutes of Health; 2000.) En az 6 ay düzenli diyet tedavisinin sonucu mutlaka görülmelidir. Fizik egzersiz gene kilo veriminin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bilimsel veriler diyetle beraber egzersizin sadece diyete oranla daha etkili olduğunu ve obezitenin yol açtığı yandaş hastalıkların gerilemesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

(Poirier P, Després JP. Exercise in weight management of obesity.) Gene bilimsel olarak ortaya konmuş en etkili egzersiz düzeni haftada tercihen hergün,  minumum 5 gün ve günde minumum 30-45 dk. dır. Genel olarak obez bireylere hızlı tempolu yürümeler ve yüzme tavsiye edilir. Unutmayın Vücut ağırlığınızın sadece %15 nu kaybettiğinizde bile obezitenin yol açtığı hatalıkların görülme riski yarı yarıya azalır.

Diyet ve egzersiz tedavide önemli yer tutmasına rağmen özellikle belli kilolara ulaşmış insanlarda istenilen başarıyı sağlayamamaktadır. Morbid obez insanlar maalesef diyet ve egzersiz programlarını çok deneseler de, çoğu zaman ya istenilen kiloları verememekte ya da eski kilolarına geri dönmekteler. Bilimsel çalışmalar, diyet ve egzersiz programları ile morbid obez insanların kalıcı kilo verme oranını %4 civarında göstermektedir. Yani programlı diyet ve egzesiz uygulayan 100 morbid obezin ancak 4 tanesi başarılı olabilmektedir. Bu bilgiler bize şunu göstermektedir; diyet ve egzersiz tedaviden çok bir yaşam biçimi olmalıdır.