Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Obezite cerrahisi sonrası gebelik

Obezite cerrahisi sonrası gebe kalabilir miyim? ve bebeğim normal kadınların ki  gibi sağlıklı olacak mı? soruları doğurganlık çağındaki bir çok kadının endişeleri arasındadır. Öncelikli olarak, bir çok bayan hasta  ameliyat sonrası kısa dönemdeki %10-15 lik  bir kilo verimi sonrası bile ameliyat öncesinde ki durumuna göre daha doğurgan hale gelmektedir.

Akılda tutulması gereken  ki doğum kontrol hapları kilolu bayanlarda daha güvenli/etkilidir ve zayıflama sürecinde, doğum kontrolü sağlamak için, doğum kontrol hapları yerine kondom/ prezervatif veya rahim iç araç/spiral kullanılması daha faydalı olabilir.

Adet periyodları ve süreleri çok düzensiz olabilir ve hiç ummadığınız bir zamanda hamile kalabilirsiniz. Peki, mide küçültme ve gastrik by pass ameliyatı sonrası hamilelik için en uygun zaman nedir. Birçok grup  bu sürenin 12-18 ay olduğunu söylemektedir. Mide küçültme ve gastrik by pass sonrası hamile kalmak, kilo verimi sayesinde gebelik şeker hastalığı, gebelik yüksek tansiyonu gibi birçok hamilelik ile alakalı hastalığın riskini önemli ölçüde azaltır.

Belki de en önemlisi, fetal yaşamda (anne karnındaki yaşamda) belli başlı bazı genlerin etkileşimi ile çocukların gelecekte obez olma olasılığı azalır. Çocukların beslenme alışkanlığı genetik kadar aile içi alışkanlıklara da bağlıdır. Unutmayın! Çocuğunuz sizden ne görürse ileride onu uygulayacaktır ve beslenme alışkanlığı da buna dahildir.

Doç. Dr. Toygar Toydemir

Obezite -metabolizma cerrahisi uzmanı